Cornell Dubilier Electronics DCMC682T250BF2B
DCMC682T250BF2B picture photo
Mfg. Part Number
DCMC682T250BF2B
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 250V SCREW
Datasheet Download
DCMC682T250BF2B.pdf
Availability of DCMC682T250BF2B
QUANTITY
DCMC682T250BF2B Order Process
Ship out your order
Specifications of DCMC682T250BF2B
Internal Part NumberEIS-DCMC682T250BF2B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesDCMC
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)21.2 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current11.9A
Impedance-
Lead Spacing0.875" (22.22mm)
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)5.625" (142.88mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DCMC682T250BF2B
Related LinksDCMC682, DCMC682T250BF2B Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
DCMC682T250BF2B Details Description
Related parts for DCMC682T250BF2B
IC TX CHANNEL LINK 21BIT 48TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC CONTROLLER PWM BOOST 18DIP datasheet.pdf
IC DAC 8BIT OCTAL 3V R-R 16-QSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 10A 125V datasheet.pdf
LED GREEN DIFF 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
RES 965 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET .7A AMMO datasheet.pdf
25UF 100V 9.5X20.5 85C AXI datasheet.pdf
6800UF 6,3V 16X25MM 105C 4000H datasheet.pdf