ITT Cannon, LLC DCMM37PCA101
DCMM37PCA101 picture photo
Mfg. Part Number
DCMM37PCA101
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
DCMM37PCA101.pdf
Availability of DCMM37PCA101
QUANTITY
DCMM37PCA101 Order Process
Ship out your order
Specifications of DCMM37PCA101
Internal Part NumberEIS-DCMM37PCA101
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MM
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Cadmium Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DCMM37PCA101
Related LinksDCMM37, DCMM37PCA101 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DCMM37PCA101 Details Description
Related parts for DCMM37PCA101
CAP TANT 0.33UF 50V 10% AXIAL datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 630MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CYLINDER - MAIN NEST RETURN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 7POS PIN datasheet.pdf
ZACK STRIP 10-SECTION WHITE datasheet.pdf
CORD 125V 18AWG 3ELEM SLA 25PC datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
THERMTRANS TAPE VINYL 1.00 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
INDICATOR WHITE SQUARE 24V datasheet.pdf
PANEL MOUNT IND LIGHT AMBER 28V datasheet.pdf