ITT Cannon, LLC DCMV-37P-N-K127
DCMV-37P-N-K127 picture photo
Mfg. Part Number
DCMV-37P-N-K127
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount, Through Hole Solder
Datasheet Download
DCMV-37P-N-K127.pdf
Availability of DCMV-37P-N-K127
QUANTITY
DCMV-37P-N-K127 Order Process
Ship out your order
Specifications of DCMV-37P-N-K127
Internal Part NumberEIS-DCMV-37P-N-K127
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*M
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents, Shielded
Shell Material, FinishSteel, Tin-Lead Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DCMV-37P-N-K127
Related LinksDCMV-37, DCMV-37P-N-K127 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DCMV-37P-N-K127 Details Description
Related parts for DCMV-37P-N-K127
RECTIFIER BRIDGE 1200V 25A D63 datasheet.pdf
RES 3.6K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf