ITT Cannon, LLC DCMY-17W5P-K127
DCMY-17W5P-K127 picture photo
Mfg. Part Number
DCMY-17W5P-K127
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 17 (12 + 5 Coax or Power) Position Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
DCMY-17W5P-K127.pdf
Availability of DCMY-17W5P-K127
QUANTITY
DCMY-17W5P-K127 Order Process
Ship out your order
Specifications of DCMY-17W5P-K127
Internal Part NumberEIS-DCMY-17W5P-K127
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyD-Sub Connectors
SeriesCombo D®, D*M
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub, Combo
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions17 (12 + 5 Coax or Power)
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C) - 17W5
Contact TypeSignal and Coax or Power (Not Included)
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
FeaturesGrounding Indents, Shielded
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DCMY-17W5P-K127
Related LinksDCMY-17, DCMY-17W5P-K127 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DCMY-17W5P-K127 Details Description
Related parts for DCMY-17W5P-K127
CAP CER 0.15UF 100V X7R 1825 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.3V 0.35A 6USON datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.5K OHM 5% 100W datasheet.pdf
CIR BRKR 1.5A 250VAC 65VDC datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 127K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG PINK 100' datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 240 OHM 0804 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.2A 370 MOHM SMD datasheet.pdf