Vishay/Sprague T95V475K016CSAL
T95V475K016CSAL picture photo
Mfg. Part Number
T95V475K016CSAL
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 16V 10% 1410
Datasheet Download
T95V475K016CSAL.pdf
Availability of T95V475K016CSAL
QUANTITY
T95V475K016CSAL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95V475K016CSAL
Internal Part NumberEIS-T95V475K016CSAL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T95
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)2 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1410 (3727 Metric)
Size / Dimension0.143" L x 0.104" W (3.63mm x 2.65mm)
Height - Seated (Max)0.061" (1.55mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeV
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95V475K016CSAL
Related LinksT95V475, T95V475K016CSAL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95V475K016CSAL Details Description
Related parts for T95V475K016CSAL
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 250V X7T SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
THYRISTOR INV 70A 100V TO-94 datasheet.pdf
IC USB 2.0-10/100 ETH CRTL 56QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
CONN HDR 64POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf