ITT Cannon, LLC DDM50STA197
DDM50STA197 picture photo
Mfg. Part Number
DDM50STA197
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
DDM50STA197.pdf
Availability of DDM50STA197
QUANTITY
DDM50STA197 Order Process
Ship out your order
Specifications of DDM50STA197
Internal Part NumberEIS-DDM50STA197
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*M
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions50
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesShielded
Shell Material, FinishSteel, Tin-Lead Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DDM50STA197
Related LinksDDM50, DDM50STA197 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DDM50STA197 Details Description
Related parts for DDM50STA197
OUTPUT MODULE 16 RELAY datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 1A TO-92L datasheet.pdf
RES SMD 5.62K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
RES SMD 13.3 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 16POS GOLD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 43.2 OHM 1% 30W datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ADP1660CB datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
CONN HOUSING datasheet.pdf
Crystal 19.2000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.8A datasheet.pdf