ITT Cannon, LLC DDMAK50P
DDMAK50P picture photo
Mfg. Part Number
DDMAK50P
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount Crimp
Datasheet Download
DDMAK50P.pdf
Availability of DDMAK50P
QUANTITY
DDMAK50P Order Process
Ship out your order
Specifications of DDMAK50P
Internal Part NumberEIS-DDMAK50P
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MA
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions50
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationCrimp
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DDMAK50P
Related LinksDDMA, DDMAK50P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DDMAK50P Details Description
Related parts for DDMAK50P
SENSOR CURRENT HALL 30A DC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 954MA 165 MOHM datasheet.pdf
IT SERIES 600 RACKMOUNT LINE INT datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CONN BACKSHELL 37POS M3 GREY datasheet.pdf
DC/DC CONV 6W SIP DUAL OUT datasheet.pdf