ITT Cannon, LLC DDMAMF78SNM
DDMAMF78SNM picture photo
Mfg. Part Number
DDMAMF78SNM
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 78 Position Panel Mount Crimp
Datasheet Download
DDMAMF78SNM.pdf
Availability of DDMAMF78SNM
QUANTITY
DDMAMF78SNM Order Process
Ship out your order
Specifications of DDMAMF78SNM
Internal Part NumberEIS-DDMAMF78SNM
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions78
Number of Rows4
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationCrimp
Features-
Shell Material, FinishBrass, Yellow Chromate Plated Cadmium
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DDMAMF78SNM
Related LinksDDMAM, DDMAMF78SNM Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DDMAMF78SNM Details Description
Related parts for DDMAMF78SNM
HOLDER BATTERY 2CELL AA ALUM datasheet.pdf
IC DRIVER DUAL LOW SIDE 8-SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 300MA 1.67 OHM datasheet.pdf
MODULAR CONTACT SMD MALE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15, 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
LEAD 4MM BANANA STKRSHTH PP PVC datasheet.pdf
CAP CER 270PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
UMNL SOK 24-18 L/P datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 5.5A 70 MOHM SMD datasheet.pdf