ITT Cannon, LLC DDMAMT78S
DDMAMT78S picture photo
Mfg. Part Number
DDMAMT78S
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 78 Position Panel Mount Crimp
Datasheet Download
DDMAMT78S.pdf
Availability of DDMAMT78S
QUANTITY
DDMAMT78S Order Process
Ship out your order
Specifications of DDMAMT78S
Internal Part NumberEIS-DDMAMT78S
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MAM
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions78
Number of Rows4
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureBoard Side (M3)
TerminationCrimp
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DDMAMT78S
Related LinksDDMA, DDMAMT78S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DDMAMT78S Details Description
Related parts for DDMAMT78S
IDC CABLE - MKS26K/MC26G/MCG26K datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
IDC HEADER .100" 24POS datasheet.pdf
IC RF POWER DETECTOR 4-UCSP datasheet.pdf
CABLE 15POS .100 JUMPER 2.75 INC datasheet.pdf
XFMR 50/60HZ PCB 750:1 7.5A datasheet.pdf
IC OPAMP R-R 16MHZ SOT23-5 datasheet.pdf