Omron Automation & Safety E2FM-QX1R5B1-M1
E2FM-QX1R5B1-M1 picture photo
Mfg. Part Number
E2FM-QX1R5B1-M1
Brief Description
E2FM M8 SD2MM FLOURORESIN COAT
Datasheet Download
E2FM-QX1R5B1-M1.pdf
Availability of E2FM-QX1R5B1-M1
QUANTITY
E2FM-QX1R5B1-M1 Order Process
Ship out your order
Specifications of E2FM-QX1R5B1-M1
Internal Part NumberEIS-E2FM-QX1R5B1-M1
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.059" (1.5mm)
Output TypePNP-NO, 3-Wire
Response Frequency200Hz
ShieldingShielded
Material - BodyStainless Steel
Voltage - Supply10 VDC ~ 30 VDC
Termination StyleConnector
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Ingress ProtectionIP67
IndicatorLED
Package / CaseCylinder, Threaded - M8
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2FM-QX1R5B1-M1
Related LinksE2FM-QX, E2FM-QX1R5B1-M1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2FM-QX1R5B1-M1 Details Description
Related parts for E2FM-QX1R5B1-M1
IDC CABLE - MSC16K/MC16F/MPK16K datasheet.pdf
REG SW 8V 2A HORZ datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 5.2V SNT-4A datasheet.pdf
IC SINGLE-CHIP RF XMIT 24-TSSOP datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 80V 1A SOT223 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 250 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf