ITT Cannon, LLC DDMM50PNM
DDMM50PNM picture photo
Mfg. Part Number
DDMM50PNM
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
DDMM50PNM.pdf
Availability of DDMM50PNM
QUANTITY
DDMM50PNM Order Process
Ship out your order
Specifications of DDMM50PNM
Internal Part NumberEIS-DDMM50PNM
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
Features-
Shell Material, FinishBrass, Yellow Chromate Plated Cadmium
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DDMM50PNM
Related LinksDDMM, DDMM50PNM Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DDMM50PNM Details Description
Related parts for DDMM50PNM
CONN HEADER .100 DUAL STR 38POS datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
MKR WIRE CLIP ON B/W 300 PC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125 SQ WW datasheet.pdf
FUSE GLASS 10A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG TAN 100' datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SMINI3 datasheet.pdf
MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
RES 108.7 OHM 1/2W 0.01% RADIAL datasheet.pdf