ITT Cannon, LLC DDMM50SLA101
DDMM50SLA101 picture photo
Mfg. Part Number
DDMM50SLA101
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
DDMM50SLA101.pdf
Availability of DDMM50SLA101
QUANTITY
DDMM50SLA101 Order Process
Ship out your order
Specifications of DDMM50SLA101
Internal Part NumberEIS-DDMM50SLA101
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesMounting Brackets
Shell Material, FinishSteel, Yellow Cadmium Plated
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DDMM50SLA101
Related LinksDDMM50, DDMM50SLA101 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DDMM50SLA101 Details Description
Related parts for DDMM50SLA101
BOX ALUM BLACK 2.52"L X 2.27"W datasheet.pdf
TORXPLUS KEY SET W/HOLDER 9PC datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
PLIERS COMBO FLAT NOSE 7.09" datasheet.pdf
SWITCH EXTENDED ACTUATOR 9 SEC datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 475K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 12UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 10A 125V datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 200W datasheet.pdf