ITT Cannon, LLC DDMMC50PJK87
DDMMC50PJK87 picture photo
Mfg. Part Number
DDMMC50PJK87
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
DDMMC50PJK87.pdf
Availability of DDMMC50PJK87
QUANTITY
DDMMC50PJK87 Order Process
Ship out your order
Specifications of DDMMC50PJK87
Internal Part NumberEIS-DDMMC50PJK87
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MM
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions50
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents, Mounting Bracket
Shell Material, FinishSteel, Tin-Lead Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DDMMC50PJK87
Related LinksDDMMC5, DDMMC50PJK87 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DDMMC50PJK87 Details Description
Related parts for DDMMC50PJK87
Connector Receptacle 98 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 18-75VIN +/-15V datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 340 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
ROTARY NON-CONTACT ANALOG SENSOR datasheet.pdf
SUPERGRIP CLIP KIT 42.5X42.5MM datasheet.pdf
CONN BACKSHELL 50POS datasheet.pdf