ITT Cannon, LLC DDMMK50PL
DDMMK50PL picture photo
Mfg. Part Number
DDMMK50PL
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
DDMMK50PL.pdf
Availability of DDMMK50PL
QUANTITY
DDMMK50PL Order Process
Ship out your order
Specifications of DDMMK50PL
Internal Part NumberEIS-DDMMK50PL
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MM
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions50
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesMounting Brackets
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DDMMK50PL
Related LinksDDMM, DDMMK50PL Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DDMMK50PL Details Description
Related parts for DDMMK50PL
FIXED IND 4.7NH 360MA 170 MOHM datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 14CDIP datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
IC FPGA 640 I/O 1148FCBGA datasheet.pdf
FILTER EMI 220PF 100V RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 25A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 5.76A 20 MOHM TH datasheet.pdf
RES 30 OHM 8W 0.01% TO220 datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
RES SMD 23.7K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf