ITT Cannon, LLC DDMMR50SM
DDMMR50SM picture photo
Mfg. Part Number
DDMMR50SM
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount, Through Hole Solder
Datasheet Download
DDMMR50SM.pdf
Availability of DDMMR50SM
QUANTITY
DDMMR50SM Order Process
Ship out your order
Specifications of DDMMR50SM
Internal Part NumberEIS-DDMMR50SM
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MM
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions50
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DDMMR50SM
Related LinksDDMM, DDMMR50SM Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DDMMR50SM Details Description
Related parts for DDMMR50SM
AC/DC CONVERTER 5V +/-15V 65W datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 4K 28SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 3MHZ 8DIP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 560 OHM 5% 500W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG BROWN 1000' datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION DPST datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 300V 3A AXIAL datasheet.pdf