ITT Cannon, LLC DDMMY50SM
DDMMY50SM picture photo
Mfg. Part Number
DDMMY50SM
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount, Through Hole Solder
Datasheet Download
DDMMY50SM.pdf
Availability of DDMMY50SM
QUANTITY
DDMMY50SM Order Process
Ship out your order
Specifications of DDMMY50SM
Internal Part NumberEIS-DDMMY50SM
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MM
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions50
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DDMMY50SM
Related LinksDDMM, DDMMY50SM Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DDMMY50SM Details Description
Related parts for DDMMY50SM
RES SMD 475K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
SIDACTOR BI 75V 250A DO-214AA datasheet.pdf
CBL RIBN 12COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 357 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 9.09K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
1200UF 50V 16X35MM 105C 10000H datasheet.pdf