ECS Inc. International ECS-120-18-5PX-TR
ECS-120-18-5PX-TR picture photo
Mfg. Part Number
ECS-120-18-5PX-TR
Brief Description
Crystal 12.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US
Datasheet Download
ECS-120-18-5PX-TR.pdf
Availability of ECS-120-18-5PX-TR
QUANTITY
ECS-120-18-5PX-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-120-18-5PX-TR
Internal Part NumberEIS-ECS-120-18-5PX-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCSM-7 Series Crystals
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesCSM-7X
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency12MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)50 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Package / CaseHC49/US
Size / Dimension0.449" L x 0.189" W (11.40mm x 4.80mm)
Height0.169" (4.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-120-18-5PX-TR
Related LinksECS-120-, ECS-120-18-5PX-TR Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-120-18-5PX-TR Details Description
Related parts for ECS-120-18-5PX-TR
JUMPER-H1503TR/A3048V/X 6" datasheet.pdf
IC OPAMP AUDIO 7MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 28POS VERT datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN PHILLIPS 6-32 datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 64.44MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
BOARD EVALUATION 40MSPS AD9269 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf