ITT Cannon, LLC DDMMY50SZA197
DDMMY50SZA197 picture photo
Mfg. Part Number
DDMMY50SZA197
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount, Through Hole Solder
Datasheet Download
DDMMY50SZA197.pdf
Availability of DDMMY50SZA197
QUANTITY
DDMMY50SZA197 Order Process
Ship out your order
Specifications of DDMMY50SZA197
Internal Part NumberEIS-DDMMY50SZA197
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MM
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions50
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Tin-Lead Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DDMMY50SZA197
Related LinksDDMMY5, DDMMY50SZA197 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DDMMY50SZA197 Details Description
Related parts for DDMMY50SZA197
TERM BLOCK PLUG 21POS 5.08MM datasheet.pdf
TERM SH LOCK/FORK NYL 16-14AWG#6 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 datasheet.pdf
IC DGTL POT 10K 2CH 14SOIC datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 125MA 3W datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 3.5A 40 MOHM TH datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf