Diodes Incorporated DDZX5V6B-7
DDZX5V6B-7 picture photo
Mfg. Part Number
DDZX5V6B-7
Brief Description
DIODE ZENER 5.6V 300MW SOT23-3
Datasheet Download
DDZX5V6B-7.pdf
Availability of DDZX5V6B-7
QUANTITY
DDZX5V6B-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of DDZX5V6B-7
Internal Part NumberEIS-DDZX5V6B-7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Other DrawingsSOT-23 300mW Circuit
PCN Design/SpecificationGreen Encapsulate 15/May/2008
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.6V
Tolerance±3%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)11 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 2.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DDZX5V6B-7
Related LinksDDZX5, DDZX5V6B-7 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
DDZX5V6B-7 Details Description
Related parts for DDZX5V6B-7
IC MOSFET DRIVER DUAL 5A 8-SOIC datasheet.pdf
IC PFC CONTROLLER CCM 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 2.2MH 1.3A 1.02 OHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 3.5A (Switch) Backlight 20-TSSOP datasheet.pdf