Murata Electronics North America DE1B3KX331KB4BP01F
DE1B3KX331KB4BP01F picture photo
Mfg. Part Number
DE1B3KX331KB4BP01F
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 330PF 300VAC RADIAL
Datasheet Download
DE1B3KX331KB4BP01F.pdf
Availability of DE1B3KX331KB4BP01F
QUANTITY
DE1B3KX331KB4BP01F Order Process
Ship out your order
Specifications of DE1B3KX331KB4BP01F
Internal Part NumberEIS-DE1B3KX331KB4BP01F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesKX
PackagingBulk
Capacitance330pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated300VAC
Temperature CoefficientB
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DE1B3KX331KB4BP01F
Related LinksDE1B3KX33, DE1B3KX331KB4BP01F Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
DE1B3KX331KB4BP01F Details Description
Related parts for DE1B3KX331KB4BP01F
IC Z8 20MHZ MULT/DIV C93 40-DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 330POS 2MM SOLDER datasheet.pdf
CONN FMALE M12 5POS R/A 7M CABLE datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST QD 14DHVQFN datasheet.pdf
PLUG L5-20 SUPER-SAFEWY 20A/125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 66POS SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf