Murata Electronics North America DE2B3KY331KB3BU02F
DE2B3KY331KB3BU02F picture photo
Mfg. Part Number
DE2B3KY331KB3BU02F
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 330PF 300VAC RADIAL
Datasheet Download
DE2B3KY331KB3BU02F.pdf
Availability of DE2B3KY331KB3BU02F
QUANTITY
DE2B3KY331KB3BU02F Order Process
Ship out your order
Specifications of DE2B3KY331KB3BU02F
Internal Part NumberEIS-DE2B3KY331KB3BU02F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesKY
PackagingBulk
Capacitance330pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated300VAC
Temperature CoefficientB
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DE2B3KY331KB3BU02F
Related LinksDE2B3KY33, DE2B3KY331KB3BU02F Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
DE2B3KY331KB3BU02F Details Description
Related parts for DE2B3KY331KB3BU02F
BATTERY LITHIUM 3V COIN 20MM datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM CM 24-TSSOP datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 7.5NS 119BGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES 200M OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1W .25% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
COMBO-D 25H3 SCKT ST PCB datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf