Murata Electronics North America DE2F3KY103MN3AM02F
DE2F3KY103MN3AM02F picture photo
Mfg. Part Number
DE2F3KY103MN3AM02F
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 250VAC RADIAL
Datasheet Download
DE2F3KY103MN3AM02F.pdf
Availability of DE2F3KY103MN3AM02F
QUANTITY
DE2F3KY103MN3AM02F Order Process
Ship out your order
Specifications of DE2F3KY103MN3AM02F
Internal Part NumberEIS-DE2F3KY103MN3AM02F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package900
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesKY
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance10000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated250VAC
Temperature CoefficientF
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.550" Dia (14.00mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DE2F3KY103MN3AM02F
Related LinksDE2F3KY10, DE2F3KY103MN3AM02F Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
DE2F3KY103MN3AM02F Details Description
Related parts for DE2F3KY103MN3AM02F
CONN HEADER VERT .100 9POS 30AU datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 512B OTP 18DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 2VOUT 20W datasheet.pdf
BOARD EVAL HMC617LP3E datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 1.1A SYNC 8DFN datasheet.pdf
RES 27K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf