Murata Electronics North America DEA1X3D180JC1B
DEA1X3D180JC1B picture photo
Mfg. Part Number
DEA1X3D180JC1B
Brief Description
CAP CER 18PF 2KV SL RADIAL
Datasheet Download
DEA1X3D180JC1B.pdf
Availability of DEA1X3D180JC1B
QUANTITY
DEA1X3D180JC1B Order Process
Ship out your order
Specifications of DEA1X3D180JC1B
Internal Part NumberEIS-DEA1X3D180JC1B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesDEA
PackagingBulk
Capacitance18pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientSL
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max)0.295" (7.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DEA1X3D180JC1B
Related LinksDEA1X3D, DEA1X3D180JC1B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
DEA1X3D180JC1B Details Description
Related parts for DEA1X3D180JC1B
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 23.2 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
IC PMU MULTI-STANDARD 48-QFN datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
POT 250 OHM 150W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X20MM BALL 5VDC WIRE datasheet.pdf