Texas Instruments SN74ACT7811-15PN
SN74ACT7811-15PN picture photo
Mfg. Part Number
SN74ACT7811-15PN
Manufacturer
Product Category
Logic - FIFOs Memory
Brief Description
IC SYNC FIFO MEM 1024X18 80-LQFP
Datasheet Download
SN74ACT7811-15PN.pdf
Availability of SN74ACT7811-15PN
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SN74ACT7811-15PN Order Process
Ship out your order
Specifications of SN74ACT7811-15PN
Internal Part NumberEIS-SN74ACT7811-15PN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package119
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - FIFOs Memory
Series74ACT
PackagingTray
Memory Size18K (1K x 18)
FunctionSynchronous
Data Rate40MHz
Access Time15ns
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Current - Supply (Max)1mA
Bus DirectionalUni-Directional
Expansion TypeDepth, Width
Programmable Flags SupportYes
Retransmit CapabilityNo
FWFT SupportNo
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case80-LQFP
Supplier Device Package80-LQFP (12x12)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN74ACT7811-15PN
Related LinksSN74ACT7, SN74ACT7811-15PN Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN74ACT7811-15PN Details Description
Related parts for SN74ACT7811-15PN
CAP TANT 0.47UF 50V 20% 2312 datasheet.pdf
FUSE BLOCK BOLT DOWN 100A CHASS datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZ2 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS WALMNT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 1.69KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES 180 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BP 5ROW GUIDE & POLAR MOD datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
HEAVY DUTY PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CAP FILM 60UF 5% 800VDC RADIAL datasheet.pdf