Murata Electronics North America DEA1X3D330JC1B
DEA1X3D330JC1B picture photo
Mfg. Part Number
DEA1X3D330JC1B
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 33PF 2KV SL RADIAL
Datasheet Download
DEA1X3D330JC1B.pdf
Availability of DEA1X3D330JC1B
QUANTITY
DEA1X3D330JC1B Order Process
Ship out your order
Specifications of DEA1X3D330JC1B
Internal Part NumberEIS-DEA1X3D330JC1B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesDEA
PackagingBulk
Capacitance33pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientSL
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max)0.295" (7.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DEA1X3D330JC1B
Related LinksDEA1X3D, DEA1X3D330JC1B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
DEA1X3D330JC1B Details Description
Related parts for DEA1X3D330JC1B
CAP ALUM 22UF 20% 200V SMD datasheet.pdf
EVALUATION MODULE FOR SCRUBBER datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 10.4K OHM 0.6W 3017 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
MICRO 51C S 8" YEL JACKS NI datasheet.pdf
CONN TWINAX JACK STR CRIMP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf