Murata Electronics North America DEA1X3F271JA3B
DEA1X3F271JA3B picture photo
Mfg. Part Number
DEA1X3F271JA3B
Brief Description
CAP CER 270PF 3.15KV SL RADIAL
Datasheet Download
DEA1X3F271JA3B.pdf
Availability of DEA1X3F271JA3B
QUANTITY
DEA1X3F271JA3B Order Process
Ship out your order
Specifications of DEA1X3F271JA3B
Internal Part NumberEIS-DEA1X3F271JA3B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesDEA
PackagingBulk
Capacitance270pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated3150V (3.15kV)
Temperature CoefficientSL
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.551" Dia (14.00mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DEA1X3F271JA3B
Related LinksDEA1X3F, DEA1X3F271JA3B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
DEA1X3F271JA3B Details Description
Related parts for DEA1X3F271JA3B
ADAPTER BASE FOR HI-LO PROG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR PRESS GAUGE 20" H2O 8DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS 2.54MM 24AWG TIN datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 332 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES 330 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf