Hirose Electric Co Ltd DF1-2S-2.5R26(05)
DF1-2S-2.5R26(05) picture photo
Mfg. Part Number
DF1-2S-2.5R26(05)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN SOCKET 2POS IDC 26AWG TIN
Datasheet Download
DF1-2S-2.5R26(05).pdf
Availability of DF1-2S-2.5R26(05)
QUANTITY
DF1-2S-2.5R26(05) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF1-2S-2.5R26(05)
Internal Part NumberEIS-DF1-2S-2.5R26(05)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesDF1
PackagingBulk
Connector TypeSocket
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions2
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening Type-
Cable TerminationIDC
Wire TypeDiscrete
Wire Gauge26 AWG
FeaturesFeed Through
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBrown
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF1-2S-2.5R26(05)
Related LinksDF1-2S-2, DF1-2S-2.5R26(05) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF1-2S-2.5R26(05) Details Description
Related parts for DF1-2S-2.5R26(05)
CONN SPRING CONT 08 POS .236 SMD datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT23-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 200MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 1KB FLASH 16QFN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN RECEPT 10.16MM 1POS datasheet.pdf
2MIL 1.188"X180YD datasheet.pdf