Hirose Electric Co Ltd DF1-5S-2.5R28(05)
DF1-5S-2.5R28(05) picture photo
Mfg. Part Number
DF1-5S-2.5R28(05)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN SOCKET 5POS IDC 28AWG TIN
Datasheet Download
DF1-5S-2.5R28(05).pdf
Availability of DF1-5S-2.5R28(05)
QUANTITY
DF1-5S-2.5R28(05) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF1-5S-2.5R28(05)
Internal Part NumberEIS-DF1-5S-2.5R28(05)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesDF1
PackagingBulk
Connector TypeSocket
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions5
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening Type-
Cable TerminationIDC
Wire TypeDiscrete
Wire Gauge28 AWG
FeaturesFeed Through
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBrown
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF1-5S-2.5R28(05)
Related LinksDF1-5S-2, DF1-5S-2.5R28(05) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF1-5S-2.5R28(05) Details Description
Related parts for DF1-5S-2.5R28(05)
RES SMD 360K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 100KHZ 8SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 6A 24V datasheet.pdf
BOX PLSTC BLK/CLR 4.38"LX3.25"W datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 7.5A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 6.3V 10% 1206 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
TRANS NPN 60V 10A TO-220 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 9A 63 MOHM SMD datasheet.pdf