Hirose Electric Co Ltd DF11-18DS-2C
DF11-18DS-2C picture photo
Mfg. Part Number
DF11-18DS-2C
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Housings
Brief Description
CONN SOCKET 18POS 2MM DUAL CRIMP
Datasheet Download
DF11-18DS-2C.pdf
Availability of DF11-18DS-2C
QUANTITY
DF11-18DS-2C Order Process
Ship out your order
Specifications of DF11-18DS-2C
Internal Part NumberEIS-DF11-18DS-2C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Featured ProductDF11 Series
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Housings
SeriesDF11
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions18
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Contact TerminationCrimp
Fastening Type-
ColorBlack
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF11-18DS-2C
Related LinksDF11-1, DF11-18DS-2C Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF11-18DS-2C Details Description
Related parts for DF11-18DS-2C
CORD 16AWG 3COND 118" BLACK SJT datasheet.pdf
IC SERIALIZER 10:1 LVDS 28-SSOP datasheet.pdf
JFET N-CH 40V 0.625W TO92 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.08MM 8POS PCB datasheet.pdf
CAP FILM 1500PF 5% 1KVDC AXIAL datasheet.pdf
CAP TACTILE ROUND MINT GREEN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 8A TO220AC datasheet.pdf
MOD PLUG-IN PIC18F87K90 PICDEM2 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 305VAC RADIAL datasheet.pdf