Hirose Electric Co Ltd DF11-20DP-2DS(22)
DF11-20DP-2DS(22) picture photo
Mfg. Part Number
DF11-20DP-2DS(22)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 20POS 2MM RT ANG TIN
Datasheet Download
DF11-20DP-2DS(22).pdf
Availability of DF11-20DP-2DS(22)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF11-20DP-2DS(22) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF11-20DP-2DS(22)
Internal Part NumberEIS-DF11-20DP-2DS(22)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package242
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF11
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length0.118" (3.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeDetent Lock
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF11-20DP-2DS(22)
Related LinksDF11-20D, DF11-20DP-2DS(22) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF11-20DP-2DS(22) Details Description
Related parts for DF11-20DP-2DS(22)
CONN HEADR BRKWAY .100 44POS R/A datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 500V NP0 2220 datasheet.pdf
CONN HEADER PIN R/A 10POS GOLD datasheet.pdf
TFLEX 320TG 9X9" datasheet.pdf
LED EASYWHT NEU WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
HINGED LID 234X264X36MM datasheet.pdf
RES 79.6K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf