Hirose Electric Co Ltd DF11-20DP-2DS(56)
DF11-20DP-2DS(56) picture photo
Mfg. Part Number
DF11-20DP-2DS(56)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 20POS 2MM R/A GOLD
Datasheet Download
DF11-20DP-2DS(56).pdf
Availability of DF11-20DP-2DS(56)
QUANTITY
DF11-20DP-2DS(56) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF11-20DP-2DS(56)
Internal Part NumberEIS-DF11-20DP-2DS(56)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Featured ProductDF11 Series
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF11
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length0.118" (3.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeDetent Lock
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF11-20DP-2DS(56)
Related LinksDF11-20D, DF11-20DP-2DS(56) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF11-20DP-2DS(56) Details Description
Related parts for DF11-20DP-2DS(56)
CONN EDGECARD 4POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 505K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 137 OHM 1% 20W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V C0G 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
RES SMD 11.4K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf