Hirose Electric Co Ltd DF11-26DS-2DSA(01)
DF11-26DS-2DSA(01) picture photo
Mfg. Part Number
DF11-26DS-2DSA(01)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 26 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole
Datasheet Download
DF11-26DS-2DSA(01).pdf
Availability of DF11-26DS-2DSA(01)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF11-26DS-2DSA(01) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF11-26DS-2DSA(01)
Internal Part NumberEIS-DF11-26DS-2DSA(01)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesDF11
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions26
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF11-26DS-2DSA(01)
Related LinksDF11-26DS, DF11-26DS-2DSA(01) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF11-26DS-2DSA(01) Details Description
Related parts for DF11-26DS-2DSA(01)
RES 27.4 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IDC CABLE - MPK60K/MC60F/X datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
BUSHING SPLIT 0.410" NYLON BLACK datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 59 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN DSUB ADPTR FILTER 25POS datasheet.pdf