Hirose Electric Co Ltd DF11-30DP-2DS(52)
DF11-30DP-2DS(52) picture photo
Mfg. Part Number
DF11-30DP-2DS(52)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 30POS 2MM R/A GOLD
Datasheet Download
DF11-30DP-2DS(52).pdf
Availability of DF11-30DP-2DS(52)
QUANTITY
DF11-30DP-2DS(52) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF11-30DP-2DS(52)
Internal Part NumberEIS-DF11-30DP-2DS(52)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Featured ProductDF11 Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF11
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions30
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length0.118" (3.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeDetent Lock
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF11-30DP-2DS(52)
Related LinksDF11-30D, DF11-30DP-2DS(52) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF11-30DP-2DS(52) Details Description
Related parts for DF11-30DP-2DS(52)
RES 22 OHM 4.5W 10% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 17.4 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 10.21NS 132CSBGA datasheet.pdf
IC REG BUCK 12V 0.5A 8-DIP datasheet.pdf
GASKET FABRIC/FOAM 10X457.2MM SQ datasheet.pdf
CONVERTER datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf