Hirose Electric Co Ltd DF11-30DP-2DSA(01)
DF11-30DP-2DSA(01) picture photo
Mfg. Part Number
DF11-30DP-2DSA(01)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 30POS 2MM PCB GOLD
Datasheet Download
DF11-30DP-2DSA(01).pdf
Availability of DF11-30DP-2DSA(01)
QUANTITY
DF11-30DP-2DSA(01) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF11-30DP-2DSA(01)
Internal Part NumberEIS-DF11-30DP-2DSA(01)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Featured ProductDF11 Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF11
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions30
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length0.118" (3.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeDetent Lock
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF11-30DP-2DSA(01)
Related LinksDF11-30DP, DF11-30DP-2DSA(01) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF11-30DP-2DSA(01) Details Description
Related parts for DF11-30DP-2DSA(01)
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 212POS .050 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 8.45K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEX SPACER M3 PLASTIC 13MM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 16A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 2.3A 71 MOHM SMD datasheet.pdf