Hirose Electric Co Ltd DF11CZ-18DS-2V(22)
DF11CZ-18DS-2V(22) picture photo
Mfg. Part Number
DF11CZ-18DS-2V(22)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 18 Position 0.079" (2.00mm) Tin Surface Mount
Datasheet Download
DF11CZ-18DS-2V(22).pdf
Availability of DF11CZ-18DS-2V(22)
QUANTITY
DF11CZ-18DS-2V(22) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF11CZ-18DS-2V(22)
Internal Part NumberEIS-DF11CZ-18DS-2V(22)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Featured ProductDF11 Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesDF11
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions18
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesSolder Retention
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF11CZ-18DS-2V(22)
Related LinksDF11CZ-18, DF11CZ-18DS-2V(22) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF11CZ-18DS-2V(22) Details Description
Related parts for DF11CZ-18DS-2V(22)
RES SMD 4.64M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 3/8-24 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 12V 1024RESOLUTN datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 11 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 4SMD GW datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
2 ROW BOX RECP 40 POS 075 C/L datasheet.pdf
CAP FILM 1.6NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf