Hirose Electric Co Ltd DF11Z-20DS-2V(50)
DF11Z-20DS-2V(50) picture photo
Mfg. Part Number
DF11Z-20DS-2V(50)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
DF11Z-20DS-2V(50).pdf
Availability of DF11Z-20DS-2V(50)
QUANTITY
DF11Z-20DS-2V(50) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF11Z-20DS-2V(50)
Internal Part NumberEIS-DF11Z-20DS-2V(50)
Featured ProductDF11 Series
Standard Package17
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesDF11
PackagingTube
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF11Z-20DS-2V(50)
Related LinksDF11Z-20, DF11Z-20DS-2V(50) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF11Z-20DS-2V(50) Details Description
Related parts for DF11Z-20DS-2V(50)
CONN HEADER .100 SINGL STR 34POS datasheet.pdf
IC LP SUPERVISRY CIRCUIT SOT23-5 datasheet.pdf
IC ETHERNET SWITCH 3PORT 64-LQFP datasheet.pdf
CABLE MICRO USB-A M-M 3M datasheet.pdf
NEO FLTR 3PH+N 2ST 160A 520VAC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 825 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 470 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
IGBT 1200V 150A 735W INT-A-PAK datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 51 OHM 16SOIC datasheet.pdf