Hirose Electric Co Ltd DF12D(3.5)50DP0.5V80
DF12D(3.5)50DP0.5V80 picture photo
Mfg. Part Number
DF12D(3.5)50DP0.5V80
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HEADER 50POS 3.5MM SMT .5MM
Datasheet Download
DF12D(3.5)50DP0.5V80.pdf
Availability of DF12D(3.5)50DP0.5V80
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF12D(3.5)50DP0.5V80 Order Process
Ship out your order
Specifications of DF12D(3.5)50DP0.5V80
Internal Part NumberEIS-DF12D(3.5)50DP0.5V80
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesDF12
PackagingBulk
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions50
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights3.5mm
Height Above Board0.110" (2.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF12D(3.5)50DP0.5V80
Related LinksDF12D(3.5), DF12D(3.5)50DP0.5V80 Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF12D(3.5)50DP0.5V80 Details Description
Related parts for DF12D(3.5)50DP0.5V80
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR 10MSOP datasheet.pdf
RES SMD 10.5K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 3.48K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
CONN BKWY HEADER 15POS R/A GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 54VWM 91.46VC P600 datasheet.pdf
ELECTRONIC HOUSING PCB INSERTION datasheet.pdf
IC SDRAM 64MX16 1.8V 84-FBGA datasheet.pdf