Hirose Electric Co Ltd DF13-12P-1.25H(51)
DF13-12P-1.25H(51) picture photo
Mfg. Part Number
DF13-12P-1.25H(51)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 12POS 1.25MM R/A TIN
Datasheet Download
DF13-12P-1.25H(51).pdf
Availability of DF13-12P-1.25H(51)
QUANTITY
DF13-12P-1.25H(51) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF13-12P-1.25H(51)
Internal Part NumberEIS-DF13-12P-1.25H(51)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Featured ProductDF13 Series
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF13
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.049" (1.25mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF13-12P-1.25H(51)
Related LinksDF13-12P-, DF13-12P-1.25H(51) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF13-12P-1.25H(51) Details Description
Related parts for DF13-12P-1.25H(51)
CONN HEADER .100 DUAL STR 30POS datasheet.pdf
IC POT DGTL 1K 64POS SOT23 datasheet.pdf
COMMON MODE CHOKE 180UH PC MT datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS .100 SGL STR SMD datasheet.pdf
IGBT 600V 80A 428W TO247-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 15.4 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf