Hirose Electric Co Ltd DF13A-6P-1.25H(51)
DF13A-6P-1.25H(51) picture photo
Mfg. Part Number
DF13A-6P-1.25H(51)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 6POS 1.25MM R/A TIN
Datasheet Download
DF13A-6P-1.25H(51).pdf
Availability of DF13A-6P-1.25H(51)
QUANTITY
DF13A-6P-1.25H(51) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF13A-6P-1.25H(51)
Internal Part NumberEIS-DF13A-6P-1.25H(51)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Featured ProductDF13 Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF13
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions6
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.049" (1.25mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF13A-6P-1.25H(51)
Related LinksDF13A-6P-, DF13A-6P-1.25H(51) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF13A-6P-1.25H(51) Details Description
Related parts for DF13A-6P-1.25H(51)
IC DELAY LINE 10TAP 200NS 14DIP datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 18-75VIN 05VOUT datasheet.pdf
IC FLASH 8GBIT 63VFBGA datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 500V Y5T RADIAL datasheet.pdf
LED 3MM TRI-LEVEL 627NM HER DIFF datasheet.pdf
LED 5MM GREEN GRN DIFF TH datasheet.pdf
CLEAN & FINISH DISC 12X1" A MED datasheet.pdf
RES SMD 64.9K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
MICRO 31C S 72" WHT FLOAT datasheet.pdf
RES 4.53K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 11 RES 4.7K OHM 12SRT datasheet.pdf