Hirose Electric Co Ltd DF13C-11P-1.25V(50)
DF13C-11P-1.25V(50) picture photo
Mfg. Part Number
DF13C-11P-1.25V(50)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 11POS 1.25MM SMD AU
Datasheet Download
DF13C-11P-1.25V(50).pdf
Availability of DF13C-11P-1.25V(50)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF13C-11P-1.25V(50) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF13C-11P-1.25V(50)
Internal Part NumberEIS-DF13C-11P-1.25V(50)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package26
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF13
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions11
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.049" (1.25mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF13C-11P-1.25V(50)
Related LinksDF13C-11P, DF13C-11P-1.25V(50) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF13C-11P-1.25V(50) Details Description
Related parts for DF13C-11P-1.25V(50)
IC MCU 8BIT 768B OTP 28SSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN FMALE M12 5POS STR 7M CABLE datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
Connector Receptacle 3 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
MODULE EVAL FOP TPS22965-023 datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 47POS SNGL PCB datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG 47POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf