Hirose Electric Co Ltd DF13C-7P-1.25V(50)
DF13C-7P-1.25V(50) picture photo
Mfg. Part Number
DF13C-7P-1.25V(50)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 7POS 1.25MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF13C-7P-1.25V(50).pdf
Availability of DF13C-7P-1.25V(50)
QUANTITY
DF13C-7P-1.25V(50) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF13C-7P-1.25V(50)
Internal Part NumberEIS-DF13C-7P-1.25V(50)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Featured ProductDF13 Series
Standard Package36
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF13
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions7
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.049" (1.25mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF13C-7P-1.25V(50)
Related LinksDF13C-7P-, DF13C-7P-1.25V(50) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF13C-7P-1.25V(50) Details Description
Related parts for DF13C-7P-1.25V(50)
MODULE POWER ENTRY FAST TERM 6A datasheet.pdf
LCD MODULE 16X2 SUPERTWIST datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ DDPAK datasheet.pdf
Connector Receptacle 19 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
AMP MMIC SI BIPOLAR SOT-143 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN SOCKET 8POS MATE-N-LOK BLK datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 05VOUT datasheet.pdf
QK DISC UNIV MAT TRIM KIT 36"X12 datasheet.pdf
Connector Socket 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
MODULE THYRISTOR 45A ADD-A-PAK datasheet.pdf