Hirose Electric Co Ltd DF13C-8P-1.25V(51)
DF13C-8P-1.25V(51) picture photo
Mfg. Part Number
DF13C-8P-1.25V(51)
Brief Description
CONN HDR 8POS 1.25MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF13C-8P-1.25V(51).pdf
Availability of DF13C-8P-1.25V(51)
QUANTITY
DF13C-8P-1.25V(51) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF13C-8P-1.25V(51)
Internal Part NumberEIS-DF13C-8P-1.25V(51)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Featured ProductDF13 Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesDF13
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions8
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.049" (1.25mm)
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF13C-8P-1.25V(51)
Related LinksDF13C-8P-, DF13C-8P-1.25V(51) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF13C-8P-1.25V(51) Details Description
Related parts for DF13C-8P-1.25V(51)
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 2W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 43PF 500V 1111 datasheet.pdf
LEVER COIL SPRING HEAD WL SERIES datasheet.pdf
SOCKET 12 POINT 6MM 1.00" datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 90 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 430 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
50AU SEMCONN CONTACT - UP 715121 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf