Hirose Electric Co Ltd DF14-10P-1.25H(20)
DF14-10P-1.25H(20) picture photo
Mfg. Part Number
DF14-10P-1.25H(20)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 10POS 1.25MM R/A SMD
Datasheet Download
DF14-10P-1.25H(20).pdf
Availability of DF14-10P-1.25H(20)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF14-10P-1.25H(20) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF14-10P-1.25H(20)
Internal Part NumberEIS-DF14-10P-1.25H(20)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package28
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF14
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.049" (1.25mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesBoard Guide
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF14-10P-1.25H(20)
Related LinksDF14-10P-, DF14-10P-1.25H(20) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF14-10P-1.25H(20) Details Description
Related parts for DF14-10P-1.25H(20)
IC NEG FLOATING HOT SWAP 8-DIP datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 600MA 510 MOHM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20-2B 4-20MA datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 14POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
Connector Receptacle 54 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 397MA 1.93 OHM datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V/1.8V 0.3A 10TDFN datasheet.pdf