Hirose Electric Co Ltd DF14-9P-1.25H(55)
DF14-9P-1.25H(55) picture photo
Mfg. Part Number
DF14-9P-1.25H(55)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 9POS 1.25MM R/A SMD
Datasheet Download
DF14-9P-1.25H(55).pdf
Availability of DF14-9P-1.25H(55)
QUANTITY
DF14-9P-1.25H(55) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF14-9P-1.25H(55)
Internal Part NumberEIS-DF14-9P-1.25H(55)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Featured ProductDF14 Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package30
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF14
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions9
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.049" (1.25mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF14-9P-1.25H(55)
Related LinksDF14-9P-, DF14-9P-1.25H(55) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF14-9P-1.25H(55) Details Description
Related parts for DF14-9P-1.25H(55)
SIP HEADER 21 POS STRAIGHT PCB datasheet.pdf
IC MPU M683XX 25MHZ 357BGA datasheet.pdf
IC AUDIO SUBSYSTEM W/3D 30USMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
2810-17 CUT OFF BLADE SPACER datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 825K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 220PO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 310VAC RADIAL datasheet.pdf