Hirose Electric Co Ltd DF14H-2P-1.25H(56)
DF14H-2P-1.25H(56) picture photo
Mfg. Part Number
DF14H-2P-1.25H(56)
Brief Description
CONN HDR 2POS
Datasheet Download
DF14H-2P-1.25H(56).pdf
Availability of DF14H-2P-1.25H(56)
QUANTITY
DF14H-2P-1.25H(56) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF14H-2P-1.25H(56)
Internal Part NumberEIS-DF14H-2P-1.25H(56)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF14
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions2
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.049" (1.25mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.086" (2.20mm)
Mounting TypeBoard Edge, Cutout; Surface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesSolder Retention
Contact FinishBrass
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF14H-2P-1.25H(56)
Related LinksDF14H-2P-, DF14H-2P-1.25H(56) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF14H-2P-1.25H(56) Details Description
Related parts for DF14H-2P-1.25H(56)
RES SMD 6.8K OHM 5% 1W 1020 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10KHZ RRO 14SO datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWN VM 16SO datasheet.pdf
CAP CER 56PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE MODULE 60V 200A 2TOWER datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CMOS 50PPM 5X7MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 7POS INLINE SKT datasheet.pdf