Diodes Incorporated DF15005M
DF15005M picture photo
Mfg. Part Number
DF15005M
Manufacturer
Product Category
Bridge Rectifiers
Brief Description
RECT BRIDGE GPP 1.5A 50V DFM
Datasheet Download
DF15005M.pdf
Availability of DF15005M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF15005M Order Process
Ship out your order
Specifications of DF15005M
Internal Part NumberEIS-DF15005M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLAnalog/Discrete 10/June/2010
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyBridge Rectifiers
Series-
PackagingTube
Diode TypeSingle Phase
Voltage - Peak Reverse (Max)50V
Current - DC Forward (If) (Max)1.5A
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case4-EDIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device PackageDFM
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF15005M
Related LinksDF15, DF15005M Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
DF15005M Details Description
Related parts for DF15005M
OSC 5.0V PROG CMOS PWRDN 50PPM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 10.16MM datasheet.pdf
RELAY SSR 90A 660VAC ZERO DC IN datasheet.pdf
EVAL KIT GPS SIRF IV datasheet.pdf
RES 732K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
HEADER SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf