Hirose Electric Co Ltd DF1BA-11EP-2.5RC
DF1BA-11EP-2.5RC picture photo
Mfg. Part Number
DF1BA-11EP-2.5RC
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Housings
Brief Description
CONN PLUG HOUSING 11POS 2.5MM
Datasheet Download
DF1BA-11EP-2.5RC.pdf
Availability of DF1BA-11EP-2.5RC
QUANTITY
DF1BA-11EP-2.5RC Order Process
Ship out your order
Specifications of DF1BA-11EP-2.5RC
Internal Part NumberEIS-DF1BA-11EP-2.5RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Housings
SeriesDF1B
PackagingBulk
Connector TypePlug
Contact TypeMale Pin
Number of Positions11
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Contact TerminationCrimp, IDC
Fastening Type-
ColorWhite
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF1BA-11EP-2.5RC
Related LinksDF1BA-11, DF1BA-11EP-2.5RC Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF1BA-11EP-2.5RC Details Description
Related parts for DF1BA-11EP-2.5RC
CONN FFC BOTTOM 27POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE DUAL PORT 8-SOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1300PF 50V U2J 0603 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG RED 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
LED XTE 465NM ROY BLUE 550MW SMD datasheet.pdf
EG4 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf