Hirose Electric Co Ltd DF1BZ-11P-2.5DS
DF1BZ-11P-2.5DS picture photo
Mfg. Part Number
DF1BZ-11P-2.5DS
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 11POS 2.5MM R/A TIN
Datasheet Download
DF1BZ-11P-2.5DS.pdf
Availability of DF1BZ-11P-2.5DS
QUANTITY
DF1BZ-11P-2.5DS Order Process
Ship out your order
Specifications of DF1BZ-11P-2.5DS
Internal Part NumberEIS-DF1BZ-11P-2.5DS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF1B
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions11
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.177" (4.50mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorWhite
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF1BZ-11P-2.5DS
Related LinksDF1BZ-1, DF1BZ-11P-2.5DS Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF1BZ-11P-2.5DS Details Description
Related parts for DF1BZ-11P-2.5DS
RES SMD 1M OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 66POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 221K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf