Hirose Electric Co Ltd DF1BZ-6DP-2.5DSA
DF1BZ-6DP-2.5DSA picture photo
Mfg. Part Number
DF1BZ-6DP-2.5DSA
Brief Description
CONN HEADER 6POS 2.5MM STR TIN
Datasheet Download
DF1BZ-6DP-2.5DSA.pdf
Availability of DF1BZ-6DP-2.5DSA
QUANTITY
DF1BZ-6DP-2.5DSA Order Process
Ship out your order
Specifications of DF1BZ-6DP-2.5DSA
Internal Part NumberEIS-DF1BZ-6DP-2.5DSA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Featured ProductDF1B Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions6
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.098" (2.50mm)
Contact Mating Length0.177" (4.50mm)
Mounting TypeThrough Hole
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF1BZ-6DP-2.5DSA
Related LinksDF1BZ-6D, DF1BZ-6DP-2.5DSA Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF1BZ-6DP-2.5DSA Details Description
Related parts for DF1BZ-6DP-2.5DSA
TVS DIODE 47.8VWM 77VC AXIAL datasheet.pdf
CONN DB78 MALE HD CRIMP TIN datasheet.pdf
LABEL LSR POLY WHT 1.88 X .38" datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.38A 170 MOHM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
BNC STRT PLUG-PLUG RG-59 .75M datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
SW MINI SPDT LNG HNG LEVER 250V datasheet.pdf