Hirose Electric Co Ltd DF1E-10P-2.5DS(36)
DF1E-10P-2.5DS(36) picture photo
Mfg. Part Number
DF1E-10P-2.5DS(36)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 10POS 2.5MM R/A TIN
Datasheet Download
DF1E-10P-2.5DS(36).pdf
Availability of DF1E-10P-2.5DS(36)
QUANTITY
DF1E-10P-2.5DS(36) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF1E-10P-2.5DS(36)
Internal Part NumberEIS-DF1E-10P-2.5DS(36)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF1E
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions10
Number of Positions Loaded-
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.177" (4.50mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Holder
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF1E-10P-2.5DS(36)
Related LinksDF1E-10P-, DF1E-10P-2.5DS(36) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF1E-10P-2.5DS(36) Details Description
Related parts for DF1E-10P-2.5DS(36)
IDC CABLE- APK40A/ AE40M / APK40 datasheet.pdf
FUSE GLASS 500MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS W/SOCK datasheet.pdf
IC BUCK SYNC ADJ 3A TO-PMOD-7 datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 24KB FLASH 40HXQFN datasheet.pdf
RES 6.73K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC AUDIO AMP 20W CLASS D 16SOIC datasheet.pdf